Zastanawiałeś(aś) się kiedyś skąd pochodzi Nokia? Mówisz, że z Finlandii, tak? Masz rację, ale Finlandia to dość duży kraj, o powierzchni porównywalnej z powierzchnią Polski. Zatem skąd dokładnie? I skąd się wzięła nazwa najpopularniejszych telefonów komórkowych na świecie? Odpowiedzią na oba te pytania jest niewielkie miasteczko, położone w środkowej części Finlandii, 15 km. na zachód od Tampere, które nazywa się... Nokia!
|
Nokia w Nokii, czyli miejsce narodzin fińskiego giganta; fot.: Adam Zegiel |
|
Dawne zakłady Nokii w Nokii; fot.: Adam Zegiel |
|
Fredrik Idestam |
Wszystko zaczęło się w 1865 r., kiedy Fredrik Idestam postanowił założyć swoją pierwszą... wytwórnię masy papierniczej. Nie, to nie jest pomyłka - Nokia początkowo działała jedynie w branży drzewno-papierniczej. W 1898 r. w innej części kraju powstały Fińskie Zakłady Gumowe. Bliska współpraca obu firm doprowadziła do tego, że na rynek, pod marką Nokia, weszły... kalosze, opony i mnóstwo innych wyrobów z gumy! W 1912 r., jako niezależna firma, powstaje Fińska Fabryka Kabli. Produkuje ona na potrzeby telegrafów i najnowszego w tamtych czasach krzyku techniki - telefonu. Po 50 latach istnienia, w fabryce zostaje założony Dział Elektroniczny, który wyprodukował pierwsze elektryczne urządzenie na potrzeby elektrowni atomowej. W 1967 r. wszystkie trzy przedsiębiorstwa łączą się w jedno i dalej działają pod nazwą Nokia Corporation. W 1981 r. w Skandynawii rozpoczęła działalność, pierwsza na świecie sieć telefonii komórkowej - NMT (Nordic Mobile Telephone) - a Nokia wyprodukowała dla niej pierwsze modele telefonów... samochodowych. Rok 1987, to premiera pierwszego, w miarę poręcznego telefonu przenośnego. Nazywał się Mobira Cityman i kosztował "jedyne" 24 000 marek fińskich, co w przeliczeniu daje... 4560 EUR! Ta pierwsza komórka zyskała przydomek "Gobra". Wszystko za sprawą zdjęcia Michaiła Gorbaczowa, który będąc z wizytą w Helsinkach i używając tego urządzenia, łączy się ze swoim ministrem w Moskwie. Na pierwszy mikrotelefon fińskiego koncernu trzeba było czkać do 10 listopada 1992. Wtedy światło dzienne ujrzała Nokia 1011, której nazwa pochodzi od daty premiery. Dalsze lata, to niezwykle dynamiczny rozwój całej branży - większe, wydajniejsze, kolorowe, polifoniczne, ale... nie brakuje Wam czasem Snake'a?;)
|
Obecna siedziba Nokii w Espoo; fot.: Zarex, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 |
Dawne zakłady Nokii w miasteczku Nokia można zwiedzać. Dostaniemy się tam za kilka euro autobusem z Tampere - największego miasta regionu i jednego z największych w Finlandii. Zdziwi się jednak ten, kto (tak jak ja) spodziewa się interesującego muzeum, ekspozycji, czy przewodnika, który opowie historię fińskiego giganta. Kiedy dochodzimy do celu naszym oczom ukazują się zaniedbane hale, fabryki, magazyny i kominy. Nic nie jest zamknięte, nic nie jest ogrodzone. W pierwszej chwili nie miałem pewności, czy powinienem iść dalej. Zachęciły mnie tablice informacyjne, które nieudolnie próbowały opowiedzieć historię Nokii. Na tle czegoś, co bardziej przypominało ruiny niż atrakcję turystyczną robiły one dość abstrakcyjne wrażenie. Obejście kilku budynków, przejście kilku opustoszałych alejek i dziedzińców zajęło mi może kilkanaście minut. Powiem szczerze, że byłem w szoku (i jestem do tej pory), że obiekt, który mógłby przyciągać rzesze turystów stoi odłogiem i nikt się nim nie interesuje... no może poza mną kilka lat temu:P
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz