sobota, 18 maja 2013

10 najwyższych budynków świata!

Są smukłe, strzeliste, szklane, sięgają nieba. Drapacze chmur. Trwa nieustająca walka o posiadanie najwyższego z nich. Jeszcze niedawno wieżowiec mierzący 400 m. robił wrażenie. Teraz planuje się budowę pierwszego, który będzie się wznosił ponad 1 km. nad ziemię! Ale to dopiero przyszłość. A jak wygląda ranking najwyższych budynków świata w tej chwili? Zobaczcie sami!

Chicago, fot.: Dalton Reed, Flickr, CC BY-SA 2.0


Miejsce 10. zajmuje Wilis Tower znany również jako Sears Tower. Budynek ten znajdujący się w Chicago, w USA, do 1998 . r był najwyższym budynkiem świata. Tytuł ten został mu odebrany przez wieże Petronas Towers. Początkowo między twórcami obu konstrukcji wybuchł konflikt. Bo jeśli brać pod uwagę wysokość budynku razem z masztami i antenami to wyższy jest Wilis Tower, a jeśli tylko elementy będące częścią konstrukcji budynku (w tym iglice) to pierwszeństwo należy do Petronas Towers. Spór ten rozstrzygnięto to korzyść bliźniaczych wież Petronas ponieważ uznano, że maszty i anteny w zbyt łatwy sposób mogą być zdemontowane lub podwyższone. Wilis Tower liczy sobie 442,3 m. wysokości i ma 108 pięter. Ciekawostką jest fakt, że w czasie silnych wiatrów, wierzchołek budynku może odchylać się od pionu nawet o 90 cm.!

Wilis Tower, fot.: Secret Saturdays, Wikimedia Commons
Miejsce 9. i 8. to bliźniacze wieże Petronas Towers 1 i 2. Zbudowane w 1998 r. w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Liczą sobie po 452 m. i mają po 88 pięter. Są najwyższymi bliźniaczymi budynkami na świecie i najwyższymi zbudowanymi w XX w. Obie wieże połączone są mostem zawieszonym między 41. a 42. piętrem. Wybudowanie tak potężnych obiektów wymagało położenia fundamentów sięgających aż 150 m. wgłąb ziemi! Petronas Towers posiadają łącznie 76 wind, a łączna powierzchnia ich szyb to aż 65 000 m2!

Petronas Towers, fot.: Karl Baron, Flickr, CC BY 2.0


Miejsce 7. należy do International Commerce Centre. Ten znajdujący się w Hongkongu wieżowiec ma 484 m. wysokości i aż 118 pięter. Został oddany do użytku w 2010 r., a na ostatniej kondygnacji znajduje się najwyżej położony basen świata.

International Commerce Centre, fot.: WiNG, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0
Miejsce 6. przypada Shanghai WFC. Ten drapacz chmu znajduje się w Chinach w Szanghaju i ma 492,3 m. wysokości. Liczy sobie 101 pieter, a na przed ostatnim z nich, setnym, znajduje się zewnętrzny taras widokowy. Początkowo inżynierowie pracujący przy budowie planowali dodać do budynku iglicę, bo wtedy ich dzieło przewyższyłoby budynek Taipei 101 i dopiero powstającą Wieżę Wolności, ale ostatecznie pomysł ten odrzucono. Cechą charakterystyczną Shanghai WFC jest otwór w kształcie trapezu znajdujący się w partii szczytowej. Pierwotne plany zakładały otwór okrągły, ale taki wzór kojarzyłby się z flagą Japonii, czego chciano uniknąć.

Shanghai WFC, fot.: Harvey Barrison, Flickr, CC BY-SA 2.0


Miejsce 5. to słynny Taipei 101, czyli drapacz chmur o wysokości 509,2 m. i 101 piętrach znajdujący się na Tajwanie. Jako pierwszy budynek na świecie przekroczył wysokość pół kilometra. Został oddany do użytku w 2004 r. odbierając tytuł najwyższego budynku wieżom Petronas Towers w Kuala Lumpur. Największym wyzwaniem było zabezpieczenie Taipei 101 przed trzęsieniami ziemi. Było to tym trudniejsze, że w odległości 200 m. od budynku znajduje się szeroki na 10 m. uskok tektoniczny. 

Taipei 101, fot.: daymin, Flickr, CC BY 3.0
Miejsce 4. zajmuje One World Trade Center. Razem z iglica będzie miał 541 m. wysokości. Zostanie oddany do użytku w 2013 r., a powstaje w miejscu zniszczonych w wyniku zamachów, bliźniaczych wież WTC. 541 m. w przeliczeniu na stopu daje 1776 - jest to symboliczne upamiętnienie daty ogłoszenia Deklaracji Niepodległości USA. One WTC bywa nazywany również Wieżą Wolności.

One World Trade Center, fot.: I'll Never Grow Up, Flickr, CC BY 2.0
Miejsce 3. należy do usytuowanego w Mekce, w Arabii Saudyjskiej, Abraj Al Bait. Ten ukończony w 2012 r. kompleks budynków ma aż 601 m. wysokości. Do niego należy aż kilka światowych rekordów! Jest najwyższym hotelem świata, znajduje się tu najwyższa wieża zegarowa na naszej planecie, która posiada największa tarczę zegarową na świecie.

Abraj Al Bait, fot.: Fadi El Benni, Wikimedia Commons, CC BY-SA 2.0


Miejsce 2. to powstający w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, drapacz chmur o nazwie Pentominium. Oddanie go do użytku planowane jest na rok 2013. Razem z iglicą będzie miał wysokość aż 616 m. W momencie ukończenia stanie się najwyższym apartamentowcem świata, bo w przeciwieństwie do większości wieżowców, nie jest przeznaczony na biura i hotele tylko na bardzo luksusowe apartamenty.

Miejsce 1. - rekordzista wśród rekordzistów. Najwyższy budynek świata, niezależnie od sposobu mierzenia wysokości. Mowa o Burj Chalifa (Dubaj, ZEA). Ukończono go w 2009 r. i ma aż 829 m. wysokości i 163 piętra użytkowe! Budowa pochłonęła zawrotną sumę 1,5 mld $.Kiedy przystępowano do jego konstruowania zakładano, że będzie miał "jedynie" 560 m., stopniowo jednak decydowano się na jego podwyższenie do obecnej wysokości. Dolne piętra zajmuje hotel, którego wystrojem zajął się sam Giorgio Armani. Na 128. piętrze znajduje się najwyżej położony taras widokowy świata, a na 158. najwyżej położony meczet. Turyści chcący podziwiać panoramę Dubaju z tego kolosa, wjeżdżają windą poruszającą się z prędkością 10 m/s. Z powodu wielu chętnych bilet na przejazd dobrze jest rezerwować z dużym wyprzedzaniem.
Burj Chalifa, fot.: Jan Michael Pfeiffer, Flickr, CC BY-SA 2.0
"Konkurs" na najwyższy budynek świata ciągle trwa. Obecnie w Arabii Saudyjskiej trwają przygotowania do budowy Kingdom Tower, której wysokość ma przekroczyć kilometr, a w Zjednoczonych Emiratach Arabskich planuje się budowę kolosa o wysokości dochodzącej 1600 m. Ciekawe, jak wysoko jest granica ludzkich możliwości...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...