Wiecie, że w Europie jest... pustynia? A wiecie, że znajduje się ona w... Polsce? Mowa o Pustyni Błędowskiej leżącej na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej zajmującej kiedyś obszar blisko 150 km2. Jeśli uważacie, że to za mało żeby mówić o "pustyni" to powinniście wiedzieć, że kiedyś występowała tam... fatamorgana! W wyniku tego zjawiska, związanego z załamywaniem się światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie gęstości, człowiek doświadcza miraży, widzi rzeczy w rzeczywistości nieistniejące!
Fot: Bansp, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 |
Pustynia Błędowska jest pochodzenia antropogenicznego, czyli powstała w wyniku działalności człowieka. Działania ludzi z pobliskich miejscowości doprowadziły do znacznego obniżenia poziomu wód gruntowych, co uniemożliwiło rozwój roślinności. W połączeniu z bardzo intensywnym rozwojem górnictwa i hutnictwa, na potrzeby którego karczowano ogromne fragmenty lasów, doprowadziło to do odsłonięcia wielkich połaci lotnych piasków. W takiej postaci Pustynia Błędowska przetrwała kilkaset lat!
Fot: Jerzy Bereszko, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 |
Na początku XX w. pustynia była wykorzystywana jako poligon. W czasie drugiej wojny światowej trenowały tu... niemieckie oddziały Afrika Korps! W latach 50. ówczesne władze uznały, że pustynia jest mało praktyczna i postanowiły... zaorać ją i obsadzić sosną oraz wierzbą kaspijską. Doprowadziło to do tego, że duża część tego unikatowego na skalę europejską ekosystemu zaczęła przypominać las... Obecnie podejmuje się liczne działania mające ocalić Pustynię Błędowską i pomóc zachować ją dla przyszłych pokoleń. Jej ochroną zajmuje się stowarzyszenie... "Polska Sahara".
Fot: Joadl, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 |
A jak Wy uważacie? Należy ratować Pustynię, czy może, skoro powstała w wyniku działalności człowieka, pozwolić jej zarosnąć?
Zostawiać. XD
OdpowiedzUsuń