poniedziałek, 25 marca 2013

Wodospady Iguacu - 12 milionów litrów wody na sekundę!

Położone na granicy Argentyny i Brazylii, na rzece Iguacu są jednym z najbardziej spektakularnych cudów natury. Według legend południowoamerykańskich Indian, te spektakularne wodospady powstały na skutek usilnych błagań Toroby, syna wodza, wznoszonych z brzegu rzeki do bogów, o to aby jego ukochana, ale niewidoma księżniczka odzyskała wzrok. W rezultacie ziemia nagle pękła, a wody rzeki spadły do utworzonego w ten sposób wąwozu, porywając jednocześnie Torobę. Księżniczka odzyskała wzrok i była pierwszą osobą, której dane było zobaczyć majestatyczne wodospady Iguazu.

Fot: Massimiliano W, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0


"Wielka woda", bo tak należy tłumaczyć nazwę wodospadów, co sekundę pochłania od 1,8 miliona w porze suchej, do nawet 12 milionów litrów wody podczas powodzi! To znacznie więcej niż imponujące Wodospady Wiktorii położone na rzece Zambezi w Afryce! Kompleks wodospadów Iguacu tworzy aż 275 mniejszych wodospadów, z których największy liczy ponad 70 m. wysokości!

Fot: Jose e Marina, Flickr, CC BY 2.0


Fot: Danielle Pereira, Flickr, CC BY 2.0
Wodospady Iguacu znajdują się parku narodowym o tej samej nazwie, który jest dzielony między Argentynę i Brazylię. Argentyńczycy twierdzą, że z ich strony Iguacu są piękniejsze. Oczywiście Brazylijczycy uważają inaczej. Poza wodospadami, park, chroni ekosystem tropikalnego lasu deszczowego, będącego domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt. Są wśród nich palmy, paprocie, bambusy, pasożytnicze storczyki, śliczne begonie i aż 24 gatunki niezwykle kolorowych motyli!

Fot: Corra Carvalho, Flickr, CC BY 2.0




W pobliżu wodospadów Iguacu znajdował się kiedyś inny cud natury - wodospady Guaira. Były tak ogromne, że  huk spadającej wody był słyszany z odległości 32 km! W 1982 r. Guaira przestał istnieć. Zostały zalane wodą spiętrzoną przez wybudowaną na rzece Parana, elektrownię wodną Itaipu. Ta druga co do wielkości hydroelektrownia na świecie (zaraz po Zaporze Trzech Przełomów na rzece Jangcy w Chinach) w pełni pokrywa zapotrzebowanie na prąd niewielkiego Paragwaju i w 20% ogromnej Brazylii, ale... straty w przyrodzie są nieodwracalne...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...